Z okresem menopauzy wiąże się wiele uciążliwych dolegliwości. Na szczęście, znamy obecnie kilka sposobów na to, aby jego przebieg stał się zdecydowanie łagodniejszy dla kobiety. Jednym z nich jest zastosowanie preparatu z czerwonej koniczyny. Jest to jedna z najbardziej naturalnych metod, która oprócz właściwości łagodzących dolegliwości menopauzy, wykazuje szereg innych pozytywnych właściwości. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Kwiaty czerwonej koniczyny mają niezwykle pożyteczny wpływ na organizm człowieka. Wspomagają odporność, przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń, oczyszczają organizm. Ich korzystne działanie obserwuje się także w przypadku leczenia zapalenia oskrzeli (czerwona koniczyna jest przyjmowana jako środek wykrztuśny), łagodzenia objawów astmy, łuszczycy, chorób serca oraz zbyt dużej ilości cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia). Ponadto, od kilkunastu lat powszechnie wiadomo, że ekstrakt z kwiatów czerwonej koniczyny znajduje zastosowanie w leczeniu objawów menopauzy.

 

Czerwona koniczyna – w czym tkwi sekret

 

Kwiat czerwonej koniczyny to bogactwo różnorodnych składników, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera wapń, żelazo, potas, magnez, miedź, fosfor, selen oraz chrom. Ponadto jest źródłem witamin z grupy A, B, C, E i P. Całości dopełnia obecność antocyjanów, fenolokwasów, a także niewielkich ilości olejków eterycznych oraz garbników karotenu.

W przypadku leczenia objawów menopauzy najistotniejsza jest zawartość izoflawonoidów (izoflawonów) w czerwonej koniczynie. Izoflawonoidy należą do grona fitoestrogenów – substancji posiadających cechy estrogenopodobne, co oznacza, że ich działanie zbliżone jest do żeńskich hormonów płciowych, jednak w odróżnieniu od tradycyjnej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) , nie występują po nich żadne poważne skutki uboczne, takie jak np. ryzyko wystąpienia nowotworu endometrium i sutka. Co więcej, kwiat czerwonej koniczyny, w przeciwieństwie do metody HTZ, mogą stosować także osoby dotknięte przypadłościami takimi jak niedokrwienie serca, udary mózgu, zakrzepica żył głębokich. Terapia HTZ jest skuteczna, jednak dość ryzykowna, przez co niewiele kobiet się na nią decyduje. Fitoestrogeny stanowią doskonałą alternatywę dla HTZ i są polecane dla kobiet z objawami charakterystycznymi dla okresu menopauzy, u których nie sprawdza się tradycyjna terapia hormonalna. Warto również wiedzieć, że fitoestrogeny są polecane jako domowy sposób na powiększenie piersi.

Na podstawie badań naukowych stwierdzono, że zastosowanie czerwonej koniczyny w okresie menopauzy przyczynia się do:

  • Zmniejszenia uczucia uderzeń gorąca
  • Ograniczenia nadmiernej potliwości
  • Lepszego snu
  • Ograniczenia nerwowości
  • Lepszej koncentracji
  • Poprawy nastroju
  • Zmniejszenia bólu stawów i głowy
  • Lepszej pracy serca
  • Zmniejszenia suchości pochwy, a w przypadku stosunku płciowego do złagodzenia bólu
  • Zapewnienia ochrony przed spadkiem libido

Czerwona koniczyna, dzięki zawartości izoflawonoidów, poprawia gospodarkę lipidową, wspomaga pracę układu pokarmowego, wpływa korzystnie na stan skóry i włosów, zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, a ponadto nie wykazuje właściwości zwiększających ryzyko wystąpienia nowotworów. Oznacza to, że zastosowanie preparatu z ekstraktu z czerwonej koniczyny może być pomocne w leczeniu większości dolegliwości charakterystycznych dla okresu menopauzy.

 

Jak stosować preparaty?

 

Leki pochodzenia roślinnego z reguły należą do bezpiecznych metod i rzadko kiedy występują przeciwwskazania do ich stosowania. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych stwierdzono, że w przypadku preparatów stworzonych na bazie czerwonej koniczyny, nie występują żadne poważne skutki uboczne po jej zastosowaniu. Jednakże preparatów z czerwonej koniczyny nie mogą stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci do 12 roku życia oraz osoby dotknięte chorobami hormonozależnymi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia z zastosowania preparatu powinny zrezygnować także osoby przyjmujące tamoksyfen oraz inne leki antyestrogenowe. Należy pamiętać, że zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie stanowi priorytet dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, a jej zaburzenie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Z tego względu zanim zaczniemy kurację czerwoną koniczyną warto skontaktować się z lekarzem.

Na podstawie opinii zamieszczonych w Internecie oraz wniosków z przeprowadzonych badań można stwierdzić, że przyjmowanie preparatów z czerwonej koniczyny należy do skutecznych i mało inwazyjnych metod. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, wykazuje różną tolerancję na poszczególne składniki, dlatego zanim zaczniemy ją stosować, musimy upewnić się, że nie występują ku temu żadne przeciwwskazania.

 

 

Oceń nas!
Ocena
1star1star1star1star1star
Głosy
5 based on 2 votes