Przebarwienia na skórze są to inaczej zaburzenia kolorytu skóry. Przyjmują najczęściej postać ciemnych lub czerwonych plamek na skórze, powstałych w wyniku nieprawidłowego wydzielania melatoniny w danym miejscu. Występują zwykle w miejscach narażonych na częsty kontakt z promieniami słonecznymi, tj. na twarzy, dekolcie oraz plecach. Przyczyną występowania przebarwień na twarzy są pozostałości po trądziku oraz zbyt częsty kontakt z promieniami słonecznymi lub lampami w solarium. Bardzo często na ich powstawanie mają także wpływ zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne oraz procesy starzenia się skóry. Innym rodzajem przebarwień są białe, jaśniejsze od skóry otaczającej plamy, które zwykle pojawiają się na twarzy oraz rękach. Ich pojawienie się może oznaczać bielactwo, którego leczenie różni się od metody stosowanej w przypadku wyżej wymienionych przebarwień. Diagnoza i leczenie bielactwa wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak nie dopuścić, by pojawiły się przebarwienia

 

Zdarza się, że w wyniku niewystarczającej wiedzy lub zwykłego ludzkiego zaniedbania sami doprowadzamy do wystąpienia przebarwień na skórze. Dzieje się tak w momencie, gdy korzystamy ze słońca w nieodpowiedzialny sposób, a także kiedy zażywamy niektóre leki. Należy pamiętać, aby dwa dni przed ekspozycją na słońce użyć peelingu, który usunie martwy naskórek oraz przyczyni się do uzyskania równomiernej opalenizny. Co ważne, nie wolno stosować peelingu bezpośrednio przed wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych, gdyż może to spowodować podrażnienia, zaczerwienienia, a w efekcie stać się przyczyną wystąpienia oparzeń słonecznych i przebarwień.

Planując wyjazd na wakacje warto zaopatrzyć się w specjalne kremy z filtrem do twarzy, dzięki którym będziemy w stanie uniknąć pojawienia się plam i przebarwień. Istotne jest, aby co sezon wymieniać stare kremy na nowe, z uwagi na to, że są one stale poddawane działaniu wysokiej temperatury, przez co tracą swoje właściwości i niejednokrotnie po upływie sezonu wakacyjnego nie nadają się do dalszego użytkowania. Kontakt z promieniami słonecznymi powoduje, że spada efektywność substancji aktywnych i filtrów przeciwsłonecznych w kremie. W przypadku, gdy nie masz możliwości częstej wymiany kosmetyków, powinieneś zadbać o ich odpowiednie przechowywanie podczas plażowania. Staraj się umieszczać kremy w zacienionych miejscach i pod żadnym pozorem nie zostawiać ich w pełnym słońcu.

 

Top 3 kremów na przebarwienia:

 

 

 

Przebarwienia i czerwone plamy latem: co może je wzmagać?

 

Warto wiedzieć, że podczas przyjmowania różnego rodzaju leków i antybiotyków, w tym antykoncepcji hormonalnej oraz niektórych leków przeciwbólowych, nie wskazany jest kontakt z promieniami słonecznymi, gdyż może to powodować wystąpienie przebarwień na skórze. Z tego względu należy pamiętać o dokładnym zapoznawaniu się z ulotkami, wchodzącymi w skład opakowań. Pojawienie się nieestetycznych plam na twarzy może także wywoływać eksponowanie twarzy pokrytej podkładem w pełnym słońcu, a także używanie perfum z alkoholem podczas plażowania.

Dodatkowe zagrożenie stanowią zmiany hormonalne mające miejsce podczas miesiączki. W czasie menstruacji nie zaleca się kontaktu ze słońcem, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień oraz nierównomiernej opalenizny.

Decydując się na ekspozycję ciała na działanie promieni słonecznych , szczególnie jeśli występowały u Ciebie wcześniej przebarwienia, pamiętaj o zastosowaniu kremów z wysokim filtrem UVA i UVB (minimum SPF 30-50), a także okularów przeciwsłonecznych. Ważne, aby były one dobrej jakości, stąd warto zdecydować się na ich zakup u optyka.

 

Jak pozbyć się przebarwień?

 

W momencie, gdy nie zadbamy o odpowiednią profilaktykę i na naszej skórze pojawią się niechciane przebarwienia, możemy doprowadzić do zmniejszenia ich widoczności poprzez zastosowanie kremów rozjaśniających i wybielających, a także poprzez zabiegi kosmetyczne wykonywane w profesjonalnych gabinetach. Przykładem może być zastosowanie peelingów i kwasów, a w cięższych przypadkach laseroterapia. Co ważne, w trakcie kuracji należy unikać kontaktu z promieniami słonecznymi, a także zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

 

Oceń nas!
Ocena
1star1star1star1star1star
Głosy
5 based on 23 votes
Produkt
Mesoestetic Cosmelan 2