Zespół bezdechu sennego jest określany często jako zaburzenia oddechu podczas snu. Towarzyszy mu także często głośne chrapanie które uniemożliwia spanie innym domownikom. Osoba chorująca na bezdech senny może budzić się w nocy nawet kilkadziesiąt razy. W dzień zazwyczaj odczuwa senność, brak koncentracji, w skrajnych przypadkach bezwiedne zasypianie co może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia np podczas jazdy autem.

 

Czym jest bezdech senny?

 

Bezdech senny jest dość trudny do zdiagnozowania, ta choroba pojawia się często w obecności innych schorzeń takich jak: nadciśnienie, otyłość, zaburzenie rytmu serca, migrena. Jednak choroba bezdechu sennego stanowi osobną jednostkę nozologiczną określaną kodem G47.3. Bezdech senny jest rozpoznawany jako całkowite zatrzymanie oddechu na więcej niż 10 s, lub spłycenie go przynajmniej o 50%. Częste przerwy w oddychaniu prowadzą do niedotlenienia krwi, głośnego chrapania, oraz notorycznych wybudzeń. Mimo że bezdech senny jest trudny do zdiagnozowania, najczęściej jest rozpoznawany przez lekarzy jako OBS (obturacyjny bezdech podczas snu) powstaje on w wyniku zatrzymania przepływu powietrza górnych dróg oddechowych, (gardło i nos).

 

Rodzaje bezdechu sennego

  • Obturacyjny bezdech senny (obwodowy) zaburzenia oddychania spowodowane są zwiotczeniem mięśni gardła oraz języka, które częściowo lub całkowicie mogą zablokować przepływ powietrza.
  • Ośrodkowy bezdech senny, zaburzenia w oddychaniu spowodowane są zaburzeniami funkcjonowania ośrodka oddechowego w mózgu
  • Mieszany bezdech senny, rozpoznawany jest jako zaburzenia oddychania powstałe wskutek neuronalnych zaburzeń napędu oddechowego oraz wiotczenia podniebienia oraz języczka, utrudniając pracę płuc.

 

 

 

Bezdech senny jak wykryć?

 

Procedura diagnozowania bezdechu sennego zaczyna się od tradycyjnego wywiadu lekarskiego, następnie trzeba poddać się badaniu laryngologicznemu aby wykluczyć inne możliwe zaburzenia oraz nieprawidłowości górnych dróg oddechowych. Można również wykonać darmowe testy na OBS (obturacyjny bezdech senny) dają one 99% pewności. Jeśli wynik wyjdzie pozytywny wtedy lekarz musi wykonać u chorego badanie snu, składa się ono z monitorowania ruchu klatki piersiowej, sprawdzenia stężenia tlenu we krwi oraz obserwacji w czasie snu.

 

Bezdech senny leczenie

 

SnoreBlock to preparat, który eliminuje chrapanie oraz bezdech senny. Dzięki temu rozprawia się również z sennością, rozdrażnieniem, brakiem energii i problemami z koncentracją, które często towarzyszą tej przypadłości po ciężkiej i mało przespanej nocy. Przyczynia się również do zmniejszenia napięć emocjonalnych, których przyczyną jest chrapanie. Ta wyselekcjonowana mieszanka ziół sprawia, że organizm wreszcie może być w pełni dotleniony, a bliscy nie muszą już się denerwować, że zakłócasz także ich sen.

 

 

 

Oceń nas!
Ocena
1star1star1star1star1star
Głosy
5 based on 28 votes
Produkt
SnoreBlock