Peeling do twarzy należy do kosmetyków, mających za zadanie złuszczyć martwy naskórek, a tym samym przyczynić się do odsłonięcia jego nowej i świeżej warstwy, ukrytej pod powłoką złożoną z obumarłych komórek skóry. W dzisiejszych czasach proces regeneracji skóry został znacznie zaburzony przez stres, zmiany hormonalne, ogromną ilość zanieczyszczeń powietrza oraz kilka innych czynników. Z tego względu warto stosować peelingi, pobudzające komórki do wzrostu, a tym samym wspomagające proces naturalnej i cyklicznej odnowy skóry. Stosowanie tego rodzaju kosmetyków należy ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu, w zależności od indywidualnych preferencji oraz tego, jak reaguje na nie nasza skóra. Osoby posiadające tłustą i problematyczną cerę mogą sięgać po peelingi znacznie częściej niż osoby, których cera jest sucha i wrażliwa. Zbyt częste stosowanie kosmetyków złuszczających naskórek niesie za sobą ryzyko zaburzenia równowagi lipidowej naskórka oraz wystąpienia podrażnień. Warto stosować peelingi na dzień lub dwa przed ekspozycją na słońce oraz przed zastosowaniem kosmetyków brązujących i samoopalaczy, gdyż wspomagają uzyskanie jednolitej i mocniejszej opalenizny. Co więcej, zastosowanie peelingu przed depilacją znacznie ułatwia pozbycie się niechcianych włosków. Peelingi należy stosować w godzinach wieczornych, aby umożliwić skórze nocną regenerację. Warto pamiętać o tym, aby po zastosowaniu, nałożyć na twarz grubą warstwę kremu nawilżającego. Nie zaleca się używania peelingów w godzinach porannych, z uwagi na jednoczesne używanie kosmetyków do makijażu (np. podkładów), których połączenie może wywoływać podrażnienia skóry.

 

Zalety stosowania peelingów do twarzy

Odpowiednio dobrany peeling pomaga uzyskać zdrowy i świeży wygląd naszej cery. Po zastosowaniu skóra staje się odpowiednio odżywiona i wygładzona, a co za tym idzie wygląda znacznie młodziej i promienniej. Dodatkowe połączenie peelingu z masażem jest w stanie wpłynąć pozytywnie na mikrokrążenie skóry, a tym samym przyczynić się do jej bardziej wypoczętego wyglądu. Od tej pory szara i zmęczona cera może pójść w zapomnienie! Co ważne, stosowanie peelingów wspomaga walkę z niedoskonałościami skóry, odblokowuje zatkane pory, a także reguluje wydzielanie sebum. Regularna aplikacja peelingu na skórę, połączona z odpowiednio dobranym serum do twarzy, powoduje, że składniki odżywcze są zdecydowanie lepiej wchłaniane, wyrównuje się koloryt skóry, przebarwienia stają się znacznie jaśniejsze, a blizny mniej widoczne.

 


 

Na co uważać i kiedy zrezygnować ze stosowania peelingu?

Peelingów nie należy stosować bezpośrednio przed ekspozycją skóry na działanie promieni słonecznych, gdyż istnieje spore ryzyko wystąpienia podrażnień oraz poparzeń słonecznych. Nie zaleca się także używania tego typu kosmetyków na skórę problematyczną, wrażliwą oraz podrażnioną i zaczerwienioną. Ponadto zdecydowanie odradza się ich użycia przez większymi wydarzeniami, jako że mogą po nich wystąpić różnego rodzaju reakcje niepożądane, które spowodują niechciany wewnętrzny dyskomfort.

 

Peeling mechaniczny – co to jest?

Peeling mechaniczny, inaczej zwany scrubem, to niewielkie granulki lub cząsteczki ścierające, których zadaniem jest mechaniczne złuszczanie naskórka. Wyróżniamy peeling drobnoziarnisty i gruboziarnisty, klasyfikowany na podstawie wielkości drobinek peelingujących. Peeling mechaniczny sprawdzi się w przypadku kobiet posiadających normalną cerę i dość grubą skórę. Nie zaleca się stosowania tego rodzaju peelingu u kobiet ze skórą wrażliwą i problematyczną. Drobinki zawarte w peelingu znajdują zastosowanie w poprawie mikrokrążenia krwi. Peelingi mechaniczne zawierają składniki naturalne, których przykładem mogą być pestki owoców oraz drobinki cukru, a ponadto są wzbogacone o syntetyczne mini kuleczki.

 

Peeling enzymatyczny – na czym polega?

Peeling enzymatyczny to najdelikatniejszy rodzaj peelingu. Jest szczególnie polecany kobietom, które posiadają wrażliwą, suchą, naczynkową lub atopową cerę. Ten rodzaj peelingu funkcjonuje w oparciu o zasadę chemicznego złuszczania naskórka przy pomocy rozpuszczających go enzymów. W skład produktu najczęściej wchodzą kwasy owocowe (szczególnie kwas jabłkowy), a także enzymy i ekstrakty uzyskiwane z różnego rodzaju wyciągów roślinnych. Do produkcji peelingów enzymatycznych wykorzystuje się także kwas salicylowy oraz glikolowy.

 

Peeling kwasowy – zalety

Peelingi kwasowe należą do grupy peelingów inwazyjnych, gdyż wnikają w skórę znacznie głębiej niż inne rodzaje. Zaleca się stosować je zimą i jesienią, z uwagi na ograniczony kontakt z promieniami słonecznymi w tych porach roku. Peelingi kwasowe są doskonałym sposobem do walki z niedoskonałościami skóry, przebarwieniami oraz bliznami po trądziku. Zaleca się, aby tego rodzaju peelingi wykonywać tylko i wyłącznie w gabinetach kosmetycznych, u dermatologa lub w gabinetach medycyny estetycznej, a przy tym korzystać z rad specjalistów, którzy będą w stanie dobrać odpowiedni dla nas rodzaj peelingu. W warunkach domowych można wykonywać peelingi stworzone na bazie kwasów o mniejszym stężeniu, które wykazują nieco łagodniejsze działanie. W trakcie kuracji kwasami należy bezwzględnie pamiętać o regularnym stosowaniu kremów z wysokim filtrem UVA i UVB, a także pod żadnym pozorem nie korzystać z sauny, solarium oraz unikać opalania. Ten rodzaj peelingu wymaga także odpowiedniego przygotowania cery poprzez stosowanie kremów o właściwościach złuszczających naskórek.

 

Peeling kawitacyjny – zadziwia skutecznością

Peeling kawitacyjny polega na dokładnym oczyszczeniu i dotlenieniu skóry, wygładzeniu jej powierzchni oraz zmniejszeniu widoczności blizn i przebarwień. Wykorzystuje ultradźwięki emitowane przez specjalne urządzenie. Tego typu zabieg może być wykonany tylko i wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Peeling kawitacyjny to doskonała alternatywa dla osób, które źle tolerują innego rodzaju peelingi oraz posiadają wrażliwą skórę.

 

Peeling domowy – nie taki trudny do zrobienia

Obecnie na rynku występuje ogromna ilość kosmetyków peelingujących, jednakże tego typu preparat możemy z powodzeniem przygotować w domu. Do najpopularniejszych składników, z których możemy wykonać mieszankę peelingową, należy cukier, płatki owsiane, kawa oraz kiwi. Zaletą stosowania domowych peelingów jest ich w pełni naturalny skład, pozbawiony konserwantów, barwników i innych sztucznych dodatków. Bez wątpienia jest to najlepsze rozwiązanie dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii.

 

 

Oceń nas!
Ocena
1star1star1star1star1star
Głosy
5 based on 22 votes