Sposób w jaki się odżywiamy ma bardzo wielkie znaczenie dla naszego organizmu. Dietą można łagodzić objawy jaki i likwidować poważne schorzenia. Dieta niskopurynowa stworzona jest głównie dla ludzi cierpiących na tak zwaną ‘’chorobę królów’’. Dna moczanowa jest chorobą której towarzyszą okresowe bolesne ataki, kiedyś nazywano ją chorobą ludzi bogatych, ponieważ spowodowana była głównie nadmierną ilością jedzenia oraz alkoholu. Współczesna medycyna dowodzi jednak że może na nią zachorować każdy, a w przeciągu ostatnich lat zachorowalność diametralnie wzrosła.

 

Co to są puryny?

 

Puryny są to cykliczne związki w swojej budowie zawierają one azot (guanina, hipoksantyna, adenina). Organizm wykorzystuje je do produkcji DNA oraz związków energetycznych, są produkowane nieustannie. Z pokarmem również przyjmujemy pewną dawkę puryn, jednak nie są one wykorzystywane w żaden przydatny sposób, po prostu są one metabolizowane i wydalane wraz z moczem jako kwas moczowy. Istnieją jednak zaburzenia genetyczne organizmu w których produkcja puryn jest zbyt duża, co powoduje wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia). Osobą takim zaleca się dietę ograniczającą spożycie produktów bogatych w puryny.

 

Dieta niskopurynowa – zasady

 

  • Główną zasadą diety niskopurynowej jest ograniczenie spożywania produktów posiadających związki purynowe. Na liście zakazanych produktów są m.in. rośliny strączkowe, ryby i mięso. Jednak stworzenie zbilansowanej diety wykluczającej te produkty jest bardzo trudne, dlatego można je jeść lecz w niewielkich ilościach. Dla mięsa taka ilość wynosi, nie więcej jak 50 g na dobę. W zamian możemy jeść produkty takie jak: kasza, ryż, makaron, warzywa, owoce, nabiał, oraz orzechy.
  • Dziennie powinieneś wypijać nie mniej jak 2 l płynów, głównie wodę oraz soki z warzyw.
  • Alkohol blokuje wydalanie kwasu moczowego z organizmu.
  • Smażenie nie jest dla Ciebie, zdecyduj się na pieczenie, gotowanie oraz duszenie, zwłaszcza dań mięsnych.
  • Jedz posiłki regularnie, mniej więcej co 4 h. W nocy produkcja kwasu moczowego wzrasta i zatrzymany jest on w organizmie, dlatego ostatni posiłek zjedz 3 h przed snem.
  • Zakaz przejadania się, jest to jedna z ważniejszych zasad, ponieważ towarzyszą jej zaburzenia metaboliczne których ty unikasz.
  • Ogranicz podaż tłuszczu w diecie, ponieważ tłuszcz blokuje wydalanie moczanów. Dla dziennego zapotrzebowania kalorycznego na poziomie 2000 kcal, dawka tłuszczu wynosić będzie 55 g tłuszczu.

 

Dna moczanowa dieta przepisy

Jest to druga książka z tej serii stworzona dla ludzi cierpiących na dnę moczanową. W książce znajdują się specjalne zalecenia dietetyczne oraz jadłospis na 4 tyg po 5 posiłków dziennie. Zawiera ona ponad 140 unikalnych pomysłów przygotowanych starannie przez specjalistów, dodatkowo przy każdym posiłku jest podana informacja o ilości wytworzonego kwasu moczowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń nas!
Ocena
1star1star1star1star1star
Głosy
5 based on 21 votes
Produkt
Dieta Niskopurynowa