Rozstępem nazywamy fragment skóry, w którym nastąpiło rozerwanie włókien kolagenowych, czego skutkiem są widoczne na powierzchni skóry nieestetyczne pasma, których barwa i struktura odbiega od otaczającej je tkanki skórnej. W pierwszej fazie rozwoju rozstępy przyjmują barwę czerwoną lub purpurową. Na tym etapie próby usunięcia rozstępów przynoszą najlepsze efekty, gdyż występuje jeszcze możliwość przebudowy skóry. Rozstępy, które staną się znacznie bledsze, przechodzą w fazę dojrzałą i zanikową. Zastosowanie różnego rodzaju zabiegów może przyczynić się jedynie do zmniejszenia ich widoczności. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się rozstępów możemy zaliczyć zbyt szybkie przybieranie na wadze lub chudnięcie, ciążę, stosowanie leków na bazie sterydów, gwałtowny przyrost mięśni, a także zaburzenia hormonalne. U płci żeńskiej rozstępy zwykle występują na brzuchu, pośladkach, udach, piersiach oraz wewnętrznych częściach ramion.

 

Najlepsze metody domowe na rozstępy

 

Z niektórymi rozstępami możemy poradzić sobie stosując proste, domowe sposoby. Jedną z metod, wpływającą na znaczne zmniejszenie widoczności nieestetycznych pasm, jest regularny peeling ciała wraz z masażem miejsc obarczonych tym problemem. Możemy do tego wykorzystać różnego rodzaju rękawice o szorstkiej powierzchni, których zadaniem jest pobudzać mikrokrążenie, a także masażery oraz gąbki. Poprawa krążenia w tkance skórnej przyczynia się do stymulacji produkcji kolagenu. W celu zmniejszenia widoczności rozstępów możemy także zastosować różnego rodzaju balsamy z kolagenem oraz balsamy rozjaśniające niedawno powstałe rozstępy. Mniejszej widoczności rozstępów sprzyja także ciemniejszy odcień skóry. O ile zbyt częsta ekspozycja na słońce nie jest wskazana, to możemy zastąpić ją zastosowaniem balsamów brązujących oraz olejków wzmacniających opaleniznę, zwykle łączonych z bronzerami.

 

Jak zmniejszyć widoczność rozstępów?

 

Znacznie lepsze efekty w likwidacji rozstępów zapewnią nam profesjonalne zabiegi, którym możemy się poddać w gabinetach medycyny estetycznej oraz salonach urody. Jedynym mankamentem jest ich koszt. Do najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznych zabiegów, mających na celu zmniejszenie widoczności rozstępów, możemy zaliczyć peelingi enzymatyczne, mezoterapię oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera. Celem wykonania tego typu zabiegów jest wystąpienie mikrouszkodzeń w skórze, za sprawą których następuje jej regeneracja oraz stymulacja produkcji kolagenu.

 

Najlepsze kremy na rozstępy

 

 

Ćwiczenia na widoczne rozstępy

 

Na kondycję i napięcie skóry niewątpliwy wpływ ma regularna aktywność fizyczna, wykonywana minimum 3 razy w tygodniu. Dzięki niej skóra staje się jędrna i sprężysta, a co za tym idzie rozstępy robią się mniej widoczne. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się także do poprawy produkcji kolagenu w skórze, a tym samym spłycenia i zmniejszenia widoczności rozstępów. Przykładem ćwiczeń, które warto stosować, aby poprawić wygląd skóry na udach i pośladkach, są przysiady i wykroki.

 

 

 

Rozstępy – lepiej zapobiegać niż leczyć

 

Najlepszym sposobem walki z rozstępami jest odpowiednia profilaktyka, gdyż zdecydowanie prościej jest zapobiec ich powstawaniu, niż zlikwidować je w momencie, gdy już się pojawią. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o skórę w okresie ciąży, gdyż jest ona wówczas szczególnie narażona na ich powstawanie. Warto stosować specjalne olejki przeciw rozstępom oraz masaże problematycznych miejsc tj. brzucha, ud, pośladków i piersi. W celu zgubienia nadprogramowych kilogramów zaleca się, aby dietę połączyć z aktywnością fizyczną, dzięki której skóra staje się jędrna. Najlepszym wyjściem będzie oczywiście połączenie wszystkich wymienionych wyżej sposobów, czyli zdrowej zbilansowanej diety, ćwiczeń fizycznych oraz działań pielęgnacyjnych.

 

Oceń nas!
Ocena
1star1star1star1star1star
Głosy
5 based on 22 votes