Okres menopauzy jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie kobiety w określonym wieku. Do objawów menopauzy zaliczyć możemy m.in. zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca oraz nocne poty. W celu ich złagodzenia możemy zażywać różnego rodzaju leki w formie tabletek bez recepty, zawierające fitoestrogeny (izoflawony, fitogormony). Dobrym sposobem na leczenie dolegliwości związanych z menopauzą może okazać się terapia HTZ, a także stosowanie odpowiedniej diety.

 

Jakie są objawy menopauzy?

Przekwitanie, inaczej zwane klimakterium, związane jest z ograniczeniem produkcji estrogenów w organizmie kobiety. Choć jest to w pełni naturalny proces, to niejednokrotnie przysparza wielu kłopotliwych dolegliwości. Pierwsze objawy występują jeszcze 5-6 lat przed rozpoczęciem menopauzy i trwają nawet do kilku lat po jej zakończeniu. Na szczęście, znamy kilka sposobów na to, jak sobie z nimi radzić. Okres przekwitania występuje zwykle pomiędzy 45 a 50 rokiem życia i jest wstępem do menopauzy, czyli ostatniego miesiączkowania w życiu. Podczas premenopauzy pojawiają się zwykle objawy takie jak:

  • Nieregularne miesiączki
  • Uczucia uderzeń gorąca
  • Nocne poty
  • Częste zmiany nastrojów, rozdrażnienie
  • Uczucie zmęczenia, apatia
  • Kłopoty ze snem
  • Suchość pochwy
  • Niskie libido
  • Przybieranie na wadze
  • Bóle i zawroty głowy

Domowy test na menopauzę

W aptekach znaleźć możemy domowe testy na menopauzę, na podstawie których możemy stwierdzić, czy w organizmie rozpoczął się okres przekwitania. Jego działanie przypomina test ciążowy, gdyż umożliwia wykrycie obecności hormonów w moczu. Tego typu test można wykonać samodzielnie w domu, umieszczając kilka kropel moczu w wyznaczonym do tego miejscu.

Dobrej jakości test jest niezwykle czuły, dlatego umożliwia wykrycie stężenia hormonu folikulotropowego na poziomie przekraczającym 25 ml U/ml. Poziom 25 ml U/ml jest wartością graniczną, co oznacza, że po jego przekroczeniu mamy do czynienia z podwyższonym poziomem FSH, co stanowi wyznacznik menopauzy.

Pojawienie się dwóch pasków – testowego i kontrolnego, w wyznaczonym miejscu, oznacza wynik pozytywny. Wiarygodność testu szacuje się na poziomie około 99%, jednak warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem i wykonać dodatkowe badania krwi. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej ich wynik może nie być do końca wiarygodny.

 

Najlepsze tabletki na menopauzę

Do leków łagodzących objawy menopauzy, dostępnych bez recepty, zaliczamy przede wszystkim preparaty ziołowe, stworzone na bazie fitoestrogenów (izoflawonów lub fitohormonów), czyli naturalnych związków roślinnych, których działanie jest zbliżone do żeńskich hormonów płciowych (estrogenów). Zazwyczaj tego typu leki zawierają wyciągi z nasion soi uprawnej, czerwonej koniczyny, kłącza pluskwicy groniastej oraz owoce niepokalanki pieprzowej.

Ich zażywanie jest w stanie złagodzić kłopotliwe dolegliwości, charakterystyczne dla okresu menopauzy tj. uderzenia gorąca oraz zimne poty. Jak w przypadku każdego leku istotna jest regularność przyjmowania pigułek. Ich skuteczność będziemy w stanie ocenić po upływie 2 tygodni od rozpoczęcia kuracji. Należy pamiętać o wcześniejszej konsultacji z lekarzem, pomimo tego, że tego typu środki możemy nabyć bez recepty.

Alternatywę dla tabletek mogą stanowić plastry, jednak nie są one dostępne bez recepty, gdyż zawierają hormony, które powinny zostać odpowiednio dobrane przez lekarza.

 

Leki hormonalne na objawy menopauzy

HTZ jest to hormonalna terapia zastępcza. Polega na niwelowaniu objawów menopauzy za pomocą hormonów. Do najczęściej stosowanych substancji leczniczych zaliczamy estradiol, występujący zwykle w towarzystwie leku z grupy progestagenów.

Tego typu środki możemy nabyć pod postacią pigułek, plastrów, globulek, iniekcji, kremów dopochwowych oraz wkładek wewnątrzmacicznych.

Poza leczeniem dolegliwości związanych z menopauzą, znajdują zastosowanie w przeciwdziałaniu rozwojowi osteoporozy. Z tego względu ten rodzaj kuracji (z wyjątkiem preparatów dopochwowych) polecany jest w szczególności paniom, które cierpią na tę chorobę oraz tym, u których występuje ryzyko zachorowania. Terapia HTZ niesie za sobą możliwość wystąpienia działań niepożądanych, dlatego nie każda kobieta będzie mogła ją zastosować. Ponadto istnieje szereg przeciwwskazań do jej zastosowania. Wśród nich znajduje się m.in. rak piersi i trzonu macicy (zarówno występujący obecnie, jak i przebyty wcześniej), choroby wątroby, zakrzepica, niedawno przebyty zawał serca lub udar mózgu, krwawienie z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia, a także palenie papierosów, gdyż u osób palących występuje ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowych.

Przed rozpoczęciem terapii HTZ konieczne jest wykonanie badań ginekologicznych, cytologicznych i mammograficznych.


 

Domowe sposoby na menopauzę

Z menopauzą możemy sobie radzić na kilka różnych sposobów. Wśród nich znajdują się wcześniej wymienione zioła na menopauzę, naturalne hormony oraz HTZ. Wybór odpowiedniego środka najlepiej konsultować z lekarzem, gdyż pomoże on dobrać najlepszy preparat, dostosowany do konkretnego organizmu. Warto również wiedzieć, że efekty zażywania leków na menopauzę zwykle nie pojawiają się od razu, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

W przypadku, gdy u kobiety występuje suchość pochwy, warto zdecydować się na zakup żelu nawilżającego, który bez wątpienia złagodzi ten dyskomfort. Żel możemy nabyć w każdej aptece, bez recepty.

W okresie menopauzy u kobiet występuje zwiększone ryzyko zachorowania na osteoporozę, dlatego warto jak najszybciej zadbać o odpowiednią podaż wapnia i witaminy D3. W miesiącach słonecznych (kwiecień-wrzesień) warto pamiętać o częstej ekspozycji skóry na słońce w połączeniu z aktywnością fizyczną dobraną do stanu zdrowia kobiety.

W diecie powinna znaleźć się spora ilość warzyw i owoców, kwasów omega-3 oraz wapnia.

 

 

Oceń nas!
Ocena
1star1star1star1star1star
Głosy
5 based on 2 votes